субота, 28 листопада 2009 р.

RESTful Sinatra

Попередні статті:
  1. Привіт, Sinatra!
  2. Привіт, DataMapper!
  3. Співаємо з Sinatra!

Прийшов час поговорити про REST архітектуру додатку та її реалізацію на Sinatra.
Особисто мені коштувало багато зусиль зрозуміти, що таке REST. Тому прошу не чіплятися до того, наскільки я спрощую термінологію, щоб сфокусуватися на самій темі.
REST - це Representational State Transfer, так звана "передача стану представлення". Фактично - це спосіб організації доступу до ресурсів. Відповідно до цієї архітектури використовується чотири типи HTTP запитів - GET, POST, PUT і DELETE.
  • GET - отримати ресурс тільки для читання
  • POST - створити новий ресурс
  • PUT - оновити існуючий ресурс
  • DELETE - видалити ресурс

Нічого не нагадує? Якщо порівняти з SQL-синтаксисом, GET - це запит SELECT, POST - це INSERT, PUT - UPDATE, і DELETE - знову просто DELETE.
Ресурси - це ті дані, з якими ми працюємо. Наприклад у нашому блозі стаття - це ресурс, коментарій - це теж ресурс. Ресурси можуть мати взаємозв'язки, та містити в собі інші ресурси. Для більшості ресурсів в нашому додатку будуть необхідні операції їх створення, отримання, оновлення та видалення.

Крім звичних GET і POST Sinatra розуміє методи PUT і DELETE. Нажаль ці методи не підтримуються броузерами, але Sinatra вміє з ними працювати через прихований елемент форми з ім'ям "_method" і значенням, рівним методу HTTP: put або delete. Наприклад:
<form method="post" action "/destroy">
  <input type="hidden" name="_method" value="delete">
  <button type="submit">Destroy it</button>
</form>

Далі ми будемо вважати клас-контролер реалізацією інтерфейсу REST.
Наш контролер буде реалізовувати наступні сім дій(методів).
Чотири цих:
  • show: обробляє GET запит для відображення індивідуального ресурсу, який ідентифікується виразом params[:id]
  • create: обробляє POST запит для створення нового екземпляру ресурсу
  • update: обробляє PUT запит для оновлення існуючого ресурсу, ідентифікованого виразом params[:id], використовуючи дані зв'язані з запитом
  • destroy: обробляє DELETE запит для видалення екземпляра ресурсу, ідентифікованого виразом params[:id]

І три цих:
  • index: обробляє GET запит для відображення колекції ресурсів
  • new: обробляє GET запит, який створює логічну структуру нового ресурсу і передає її клієнту. Цей ресурс не буде збережений на сервері. Можна вважати, що дія new створює порожню форму, яка передається клієнту для заповнення.
  • edit: обробляє GET запит, який повертає вміст ресурсу, ідентифікованого виразом params[:id], в форму, пристосовану для редагування цього вмісту

Не важко помітити, що ці сім дій включають чотири базових операції для створення, читання, оновлення і видалення ресурсу - CRUD (create, read, update, delete). Серед них також є дії для виводу переліку ресурсів та дві додаткові дії, які повертають клієнту новий та існуючий ресурси в форму, призначену для редагування.

Для Sinatra назви цих дій не мають ніякого значення, і використовуються мною тільки для зручності, і є запозиченими з Rails.
Для того щоб реалізувати REST підхід у нашому додатку треба поступити інакше ніж у попередній статті. В першу чергу один і той же URL може в залежності залежати від типу HTTP запиту відповідати різним методам. Наприклад URL
/posts/1
повинен викликати метод show(для відображення статті №1), якщо був використаний запит GET, але у випадку запиту DELETE повинен викликати метод destroy.


Все що нам залишилося зробити, це реалізувати цих сім методів у нашому контролері і оновити шаблони представлень.

понеділок, 23 листопада 2009 р.

Співаємо з Sinatra!


Ця стаття є так би мовити третьою. У двох попередніх ми вже встигли познайомитися з веб-фреймворком Sinatra (Привіт Sinatra!) та ORM бібліотекою DataMapper (Привіт DataMapper!). Прийшов час застосувати ці знання на практиці. Напишемо наш "proof of concept" додаток, використовуючи Sinatra, DataMapper, HAML, SASS. Я вирішив, що ми проведемо наші навчальні заняття за написанням блогу.

Sinatra не піклується про те, як ви організовуєте ваш додаток. На відміну від Rails, Sinatra не накладає ряд серйозних обмежень на структуру ваших додатків. Ви можете покласти все в один файл, або розбити на структуру каталогів. Звичайно, якщо ви розіб'єте на окремі файли, потрібно підключати їх в міру необхідності - у Sinatra немає узгоджень, як в Rails, про те де шукати ці файли.
Моя структура каталогів, вона дуже проста:
/
  blog.rb
  db/
    db.sqlite3
  views/
    layout.haml
    /posts
      edit.haml
      index.haml
      new.haml
      show.haml

Я поклав все крім шаблонів в один файл. Таким чином конфігурації, моделі і всі події будуть у файлі blog.rb. Також Sinatra по замовчуванню підхоплює каталог views, який містить шаблони представлень.

четвер, 12 листопада 2009 р.

Codepad - онлайн компілятор/інтерпретатор коду

Бороздячи безкрайні простори інтернету, натрапив на дуже цікавий і корисний сервіс, який вміє компілювати/інтерпретувати код онлайн.
Codepad - це pastebin-сервіс, який виконує код. Ви просто вставляєте код, а Сodepad виконує його і повертає короткий URL, яким ви можете обмінюватися з іншими. Ви можете вставити цей URL на форумі або переслати по електронній пошті, щоб отримати допомогу або ж, навпаки, щоб показати комусь як щось зробити. Або врешті-решт використовувати його, коли у вас під рукою немає потрібного інтерпретатора.
Підтримує: C, C++, D, Haskell, Lua, OCaml, PHP, Perl, Plain Text, Python, Ruby, Scheme, Tcl.



Мій маленький приклад: http://codepad.org/YRUOEFKR

понеділок, 9 листопада 2009 р.

Привіт, DataMapper!

DataMapper - це ORM бібліотека (англ. Object-relational mapping, Обє'ктно-реляційна проекція - технологія, яка зв'язую бази даних з концепцією об'єктно-орієнтовного програмування, створюючи "віртуальну об'єктну базу даних"). DataMapper написана на Ruby, і широко використовується у таких фреймворках як Merb та Sinatra. Вона була розроблена, щоб усунути недоліки бібліотеки ActiveRecord, яка використовується в Ruby on Rails по замовчуванню. DataMapper слідує стандартам ORM-моделі: таблиці відображаються у вигляді класів, записи - у вигляді об'єктів, а стовпці - у вигляді властивостей цих об'єктів. Методи класу використовуються для здійснення операцій на рівні таблиці, а методи екземпляра здійснюють операції над окремими рядками.
Якщо в базі даних є таблиця з назвою posts (записи), то наш застосунок матиме клас Post. Рядки цієї таблиці відповідають об'єктам класу - конкретний запис представляється як об'єкт класу Post. У межах цього об'єкту для отримання доступу до окремих стовпців і встановлення їм значення, використовуються властивості.

Інсталяція DataMapper

DataMapper доступний через менеджер пакетів Ruby Gem:
gem install dm-core

Якщо ви плануєте використовувати DataMapper з базою даних, встановіть адаптер бази даних з проекту DataObjects. В залежності від ваших уподобань, це може бути do_mysql, do_postgres або do_sqlite3.
gem install do_sqlite3